W Afryce powstała pierwsza nasza plenerowa biblioteka, która wesprze edukację - E(ł)KO Chatka Wyróżniony

Napisane przez poniedziałek, 29 marzec 2021 10:16

Nasza E(ł)KO Chatka będzie nieść szansę i nadzieję na edukację, uśmiech i lepsze jutro, dzieciom szczególnie jej potrzebującym - na Czarnym Lądzie. Bo Ełk widzi więcej, bo Ełk widzi dalej..

Ich marzenie o edukacji ziści się chociaż trochę, bo od teraz będą mieć dostęp do książek, słowników, kolorowanek i materiałów edukacyjnych. Edukacja, to klucz do lepszego życia, to szansa na lepsze jutro, na samoświadomość, na wyzwolenie z ubóstwa, ale także zwyczajnie na lepszą, łatwiejszą codzienność, na radośniejsze dzieciństwo, na uśmiech dziecka, a ten jest bezcenny, niezależnie skąd się pochodzi, gdzie mieszka i jaki ma kolor skóry...Wszystko za sprawą współpracy Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia z Fundacją Kapnij dla Afryki, która zrealizowała nasz autorski  projekt, kolejnej książkochatki. 

Biblioteka stanęła w buszu, w Kenii, około 70 km Mombasy, będzie pełnić rolę biblioteki plenerowej oraz miejsca wymiany przyborów szkolnych, książek, słowników, kolorowanek oraz materiałów edukacyjnych. Eko Chatka przypomina tę, którą dobrze już znają ełczanie, bo pomysł do Afryki powędrował prosto z Ełku.

 „Według UNCESO 38% ludności Afryki jest analfabetami, 2/3 z nich to kobiety”. „Jedną z głównych przyczyn wysokiego wskaźnika analfabetyzmu w Afryce jest brak materiałów szkolnych, zwłaszcza podręczników. W niektórych krajach do 30 uczniów musi dzielić jeden podręcznik, co prowadzi do powstawania populacji dorosłych, którzy nie potrafią pisać ani czytać mimo uczęszczania do szkoły przez cztery lata” - czytamy na stronie UNESCO.

Film:

E(ł)Ko Chatka w Afryce, która właśnie powstała, cieszy nas w sposób szczególny,bo to pierwsza taka, polska biblioteka plenerowa w Afryce, zrealizowana według naszego autorskiego projektu. Nasza E(ł)ko Chatka, jak zawsze wspierać będzie także Matkę Naturę, a to co nam już zbywa, posłuży innym. W Ełku systematycznie będą odbywać się zbiórki edukacujne, które będą zasilać bibliotekę. Mamy wielką nadzieję, że da ona początek kolejnym zmianą. Na tym także nie koniec, ale o tym następnym razem...

Jeśli macie zalegające przybory szkolne, książki w języku angielskim, ale także gry edukacyjne, możecie je namy cały czas przekazywać.

Tel. 511 - 589 - 675 

IMG 0955

Od trzech lat E(ł)ko Chatki tworzymy w Ełku, w tym zaprojektowaliśmy pierwsze w Polsce E(ł)Ko Chatki wymiany zabawek i gier. Na swoim koncie mamy już trzy biblioteki plenerowe, jedną E(ł)Ko Chatkę wymiany gier i dwie E(ł)łko chatki wymiany zabawek. Utworzyliśmy także bibliotekę w Salonie Kosmetycznym Santai, wypełnioną pozycjami socjologiczno -psychologicznymi. Nasze biblioteki powstały także w ełckich szpitalach:

 • Oddzdział Pediatryczny - Szpital Pro Medica

 • Odział Rehabilitacji Kardiologicznej - Szpital Pro Medica

 • Oddział Otolaryngologiczny – Szpital Wojskowy

Mamy także swoją bibliotekę, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami w : 

 • Warsztaty Terapii Zajęciowej  Osób Niepełnosprawnych w Ełku

Wspieramy także biblioteki więźienne, łącznie przekazaliśmy już tam tysiące książek:

 • Zakład Karny w Dublinach 

 • Areszt Śledczy w Suwałkach

 • Areszt Śledczy w Giżycku 

 • Areszt Śledczy w Olsztynie 

Kolejne nasze dwie KsiążkoChatki wykonane na zlecenie zamawiających, staną pod koniec miesiąca w sercu Warmii w Olsztynie.


Projekt finansowany przez Fundację Odpowiedzialni Za Marzenia, swoją cegiełkę dorzucił także ełcki przedsiębiorca Pan Jacek Ołdak, któremu z serca dziękujemy za darowiznę przekazaną fundacji, która pokryła część kosztów budowy biblioteki. Bibliotekę w Afryce wyposażać będzie  nasza fundacja we współpracy ze ełckim instytucjami oraz osobami prywatnymi z nami współpracującymi. 

Szansę włączenia sie w naszą zbiórkę miał każdy. Pierwsze rzeczy do E(ł)Ko Chatki w Afryce przekazały nam już:

 • ❤️Miejskie Przedszkole „Perełka”, ul. Armii Krajowej 4 - zbiórka rzeczy 
 • ❤️Miejskie Przedszkole „Perełka” Oddziały zamiejscowe ul. Małeckich  - zbiórka rzeczy
 • ❤️Klinika Lalek  - dary rzeczowe 
 • ❤️Niepubliczne Przedszkole „Pod Wesołą Chmurką”, ul. Wojska Polskiego 45 - zbiórka rzeczy
 • ❤️Niepubliczne Przedszkole „Plastuś”, ul.  Juliusza Słowackiego  28 - zbiórka rzeczy
 • ❤️Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, ul. Grajewska 16 A - zbiórka rzeczy
 • ❤️Stowarzyszenie „Niebieski Miś”, ul. Grajewska 16 A - zbiórka rzeczy
 • ❤️Księgarnia Oświatowa przy ul. Armii Krajowej w Ełku  - zbiórka rzeczy
 • ❤️ Przedszkole Ekoludki -  nieocenione wsparcie pedagog Eweliny Młynarskiej 
 • ❤️Księgarnia BookBook przy ul. Wojska Polskiego - zbiórka rzeczy
 • ❤️Osoby prywatne 

Bo #EłkTrzymaRAzem:) Mamy nadzieję...

IMG 0578

 

 

Monika Drobińska

 " To nie sztuka wytrenować sobie mózg.Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi, By pozwolił nam się wsłuchać w deszczu plusk,By nie budził z marzeń nas jak budzik. To nie sztuka skonstruować superplan,Wszystko z góry mieć zaplanowane.Sztuka z losem grę prowadząc sam na sam, Nie bać się przegranej i wygranej. To nie sztuka bijąc głośno w głośny gong, Nóg tysiące zmusić do tupotu. Sztuka skomponować tak ulotny song, Co bezskrzydłym da przyjemność lotu".

A. Majewska