W Afryce powstaje E(ł)ko Chatka - biblioteka, która wspierać będzie edukację Wyróżniony

Napisane przez niedziela, 07 marzec 2021 18:45

Marzyć o edukacji, śnić o książkach, cieszyć się z prezentu w postaci długopisu - wydaje się dziś nie do wyobrażenia. A przecież na świecie są ciągle takie miejsca, takie dzieci. Przykładem jest Afryka. My bardzo lubimy odwracać się od problemów "Trzeciego Świata", udawać, że to przecież nas nie dotyczy, to nie nasze dzieci chodzą głodne, to nie nasze nie potrafią czytać, to nie nasze marzą o kredkach, to nie nasze piją wodę z błota.  A przecież  " Na tyle jesteśmy ludźmi na ile dajemy siebie innym" - to motto twórcy sierocińca w Afryce, które  zdradził nam w rozmowie ełczanin Ireneusz Markowski. 

Współpraca podczas projektu malowania kamyków które wkrótce ozdobią promenadę połączyła Ełk z Afryką, dając niespodziewane owoce.  Dzięki niej, w Afryce, w buszu, w Kenii, około 70 km Mombasy  powstanie  E(ł)Ko Chatka, która będzie pełnić rolę biblioteki plenerowej oraz miejsca wymiany przyborów szkolnych, książek, słowników, kolorowanek oraz materiałów edukacyjnych. Eko chatka będzie przypominała tę, którą dobrze już znają ełczanie, bo pomysł do Afryki powędruje prosto z Ełku i będzie starał się odzwierciedlać nasz autorski projekt. W Afryce ruszyły już prace.  Projekt wraz z naszą fundacją współfinansował ełcki przedsiębiorca Pan Jacek Ołdak, któremu z serca dziękujemy za darowiznę przekazaną fundacji, która pokryje część kosztów budowy biblioteki. Bibliotekę w Afryce prowadzić będzie i wyposażać nasza fundacja. 

 - Edukacja podstawowa w Kenii jest bezpłatna, ale żeby dziecko mogło pójść do szkoły musi mieć mundurek i tak zwane czesne na drobne opłaty. W większości jest to nieosiągalne. Marzeniem dzieci jest edukacja, uczęszczanie na zajęcia, bo to perspektywa normalnych posiłków, a przede wszystkim perspektywa na lepsze życie. W szkole są klasy po 80 do 100 dzieci w bardzo trudnych warunkach. Dzieci całymi dniami przebywają w szkole gdzie odcięte są wszelkie media - woda, prąd. Dostęp do książki to rarytas.  Biblioteka, to będzie magia, coś czego nie mają i nawet nie śnią o tym - mówi w rozmowie z nami Ireneusz Markowski z Fundacji "Kapnij dla Afryki". 

Tu powstanie nasza ełcka biblioteka. 

IMG 7172

IMG 7171ff

Biblioteka będzie służyć wszystkim dzieciom przede wszystkim tym z sierocińca, który stworzył tam ełczanin Ireneusz Markowski z ramienia Fundacji "Kapnij dla Afryki" . W asortymencie biblioteki znajdą się również przybory ułatwiające edukację. Choć trudno sobie to wyobrazić dzieci Afryki, są bardzo spragnione edukacji, podarowany długopis jest dla nich morzem radości. W sierocińcu  raz w tygodniu, w niedzielę odbywają się dni otwarte, przychodzą na nie dzieci z okolicznych wiosek. To dzień na który czekają cały tydzień, bo to właśnie paradoksalnie w sierocińcu, zanim wrócą do swoich lepianek mogą doświadczyć trochę niecodziennej radości, ciepłego posiłku, wspólnej zabawy, podarunków. To właśnie tam trafią książki, kolorowanki i przybory szkolne, które zbieraliśmy od listopada, przez kilka miesięcy w Ełku. Więcej o współpracy kamykowej i bibliotece  mówiliśmy tu: https://radio.jard.pl/gosc/m-drobinska-z-pomalowanych-kamykow-w-elku-powstanie-przepiekny-chodnik/

Sierociniec stworzony przez ełczanina. 

IMG 7288

Za wszystkie dary, raz jeszcze bardzo Wam dziękujemy. Rzeczy pochodzą od osób prywatnych, ale swój udział mają przede wszystkich przedszkola, ośrodki, szkoły i instytucje, które zbierały z  nami rzeczy w grudniu przy okazji Eko Rynku z Sercem, a także ełckie księgarnie.  Wielkie dzięki! 

 • ❤️Jacek Ołdak UPS Przesyłki Kurierskie  - darowizna 
 • ❤️Miejskie Przedszkole „Perełka”, ul. Armii Krajowej 4 - zbiórka rzeczy 
 • ❤️Miejskie Przedszkole „Perełka” Oddziały zamiejscowe ul. Małeckich  - zbiórka rzeczy
 • ❤️Klinika Lalek  - dary rzeczowe 
 • ❤️Niepubliczne Przedszkole „Pod Wesołą Chmurką”, ul. Wojska Polskiego 45 - zbiórka rzeczy
 • ❤️Niepubliczne Przedszkole „Plastuś”, ul.  Juliusza Słowackiego  28 - zbiórka rzeczy
 • ❤️Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, ul. Grajewska 16 A - zbiórka rzeczy
 • ❤️Stowarzyszenie „Niebieski Miś”, ul. Grajewska 16 A - zbiórka rzeczy
 • ❤️Księgarnia Oświatowa przy ul. Armii Krajowej w Ełku  - zbiórka rzeczy
 • ❤️ Przedszkole Ekoludki -  nieocenione wspracie pedagoga Eweliny Młynarskiej 
 • ❤️Księgarnia BookBook przy ul. Wojska Polskiego - zbiórka rzeczy
 • ❤️Radio Jard  - pomoc w nagłośnieniu zbiórki 

IMG 5119

IMG 5121

IMG 5120

Dzieci  z sierocińsca obserwują budowę biblioteki:) 

IMG 7170

Zebrane i przekazane przez nas eko dary: 

IMG 7165

IMG 7161

IMG 7163

IMG 7162

IMG 7167

IMG 7166 

Przypominamy także, że ciągle trwa zbiórka na ełcka studnię w Afryce. Serdecznie zachęcamy Was do kapnięcia "kropli serca": https://zrzutka.pl/urrv8b

Dziękujemy tym, którzy już się włączyli i nas wspierają. 

150881502 533456840951522 5257730786794346928 n

Nasza rozmowa z ełczaninem Ireneuszem Markowskim: 

Monika Drobińska

 " To nie sztuka wytrenować sobie mózg.Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi, By pozwolił nam się wsłuchać w deszczu plusk,By nie budził z marzeń nas jak budzik. To nie sztuka skonstruować superplan,Wszystko z góry mieć zaplanowane.Sztuka z losem grę prowadząc sam na sam, Nie bać się przegranej i wygranej. To nie sztuka bijąc głośno w głośny gong, Nóg tysiące zmusić do tupotu. Sztuka skomponować tak ulotny song, Co bezskrzydłym da przyjemność lotu".

A. Majewska