"Serce i Rozum" - Pierwsza w Polsce Eko Chatka wymiany powstała w powiecie ełckim Wyróżniony

Napisane przez środa, 15 lipiec 2020 09:12

Pierwsza Zielona Eko Chatka- ekonomii dzielenia się, zaufania, odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne wpisała  się w mazurski plener powiatu ełckiego, pozostałe, usytuowane w Ełku powstaną  do końca wakacji. To będą pierwsze takie „Chatki” w Polsce. Nieużywane rzeczy, dostaną nowe życie, dzięki wzajemnej wymianie i umiejętności dzielenia się. Sprawiając radość innym, zadbamy o środowisko i właściwie Eko praktyki. Eko Chatki mają być także bodźcem do tego, żeby ludzie stawali się nieco bardziej otwarci na innych, żebyśmy nie przestawali nigdy ze sobą współpracować.

Prawa autorskie do eko chatek zastrzeżone. 

Wczoraj  po południu dotarliśmy do mety projektu prowadzonego od miesiąca - pierwszej Zielonej Eko Chatki. Na  nowo powstającym placu zabaw w Nowej Wsi Ełckiej stanęła pierwsza w Polsce Eko Chatka Wymiany. Znalazły się w niej gry planszowe, książki, puzzle oraz zabawki. Rzeczy te uzyskaliśmy dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Przedszkole Pod Wesołą Chmurką w Ełku. Bardzo serdecznie za to dziękujemy. Na bocznej ścianie Chatki wisi regulamin, który przypomina o odpowiedzialnym korzystaniu. Z tej chatki - zabawki możecie zabierać do domu, ale koniecznie zwracać! Mamy nadzieję, że będzie to Chatka Radości, Uśmiechu i Zabawy :) Plac zabaw zostanie oddany do użytku w sierpniu, wtedy też oficjalnie funkcjonowanie rozpocznie chatka. Projekt współfinansowany był z budżetu Powiatu Ełckiego. 

Eko Chatka czynna będzie  7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Dlaczego miejsce przypomina architekturą chatkę? Żeby kojarzyło nam się z  domem, z ciepłem, współpracą, odpowiedzialnością i przypominało o wartości wspólnoty - o tym, że razem możemy więcej. Idea funkcjonowania chatki będzie bardzo prosta. Wypożycz ( z tej chatki rzeczy można wypożyczać do domu! ) Skorzystaj, Oddaj . Jednym słowem proste rozwiązania, mądre, ekologiczne trendy. Może zachęci nas fakt, że przez swoją postawę, możemy sprawić wiele radości innym, a przy okazji mieć realny wpływ na nasze środowisko.

asuper

acudowne

acuuuog

atoekstra

ato4

atofoto

atosuperttg

0001

 EKO od początku do końca

W pierwszej chatce znalazły się w przedmioty z różnych dziedzin. Miejsce zyskało nazwę “Zielona Eko Chatka”. Taka różnorodność może wpłynąć na zainteresowanie Eko Chatkami, bowiem najprawdopodobniej każdy będzie mógł znaleźć w nich coś dla siebie. Chatka powstała ze starej, niepotrzebnej już szafy, zakupionej niegdyś w Ikea. Szafa zmieniła swoją szatę nie do poznania. Nie ma w niej  już ubrań, są zamiast tego rzeczy, które nam zbywają, a innym mogą ciągle się przydać.  Eko Chatkę ozdobiły kwiaty, beczka na deszczówkę, żywy zielony dach porośnięty trawą i rozchodnikami, a także drewniany podest, który ma sprzyjać praktycznemu użytkowaniu w razie złych warunków atmosferycznych. Chatkę oświetlą ekologiczne lampy solarne. W oknach znajdziecie suszone kwiaty z letniej łąki. 

IMG 7619

8927B08F 6DF4 492C BAC7 788FF2C9A302

IMG 7421 1

eko chatki 3

ato5

A tak wyglądała na początku stara szafa z której powstała Eko Chatka. To szafa z której przez lata korzystał mój synek. Mała, dziecinna, na kółkach - zakupiona niegdyś w IKEA, z czasem stała się za mała na potrzeby nastolatka. 

IMG 7481

IMG 7498

IMG 7520

Pan Andrzej przebywający obecnie w Schronisku Monar Markot dla osób bezdomnych w Ełku, wykonał dla nas również kawał dobrej roboty. Pomógł wybrać kwiaty, ziemię, trawę, potem wszystko zapakował na samochód i rozładował. Był także obecny podczas montażu chatki,  gdzie służył pomocą. 

IMG 7600

IMG 7647

Magda zadbała o wyposażenie rzeczowe Chatki, zapraszjąc do współpracy z nami zawsze otwarte i przyjazne  Przedszkole "Pod Wesołą Chmurką", które zebrało dla Was zabawki, gry, książki - do pierwszej Eko Chatki. Zadbała także o wywiad i informację w Radiu 5. Dzięki temu o inicjatywnie posłuchać możecie w naszym wywiadzie w Radiu 5. (plik dźwiękowy na dole strony). Pomogła także w pisaniu artykułów.

IMG 7851

14289814 1163695187028349 1569419416725647723 o 1

Edytka zadbała o promocję projektu, dzięki temu przeczytacie o nim  w najbliższym wydaniu Rozmaitości Ełckich. Na swoją antenę zaprosiło nas także Radio Olsztyn  - rozmowa prowadzona z samochodu, na żywo, ale liczy się merytoryka:), byliśmy także  na  antenie Polskiego Radia, w Radiu ESka , w pozarządowcu i kilku portalach ekologicznych. O projekcie przeczytać możecie także w ostatim wydaniu Gazety Wyborczej.  

Marzenka pomogła przy montażu Chatki, układaniu zabawek oraz nasadzeniu roślinności. Przede wszystkim jednak wniosła uśmiech i radość w momencie najważniejszym, gdy trzeba było zmierzyć się z najtrudniejszymi pracami fizycznymi i w  deszczu rozładować stres.

IMG 7773

O zielony dach zadbał, jak zawsze Przemek. A przy okazji nauczył mnie, jak samej robić to w przyszłości:)

IMG 7964 1

Bardzo dziękujemy także naszemu sponsorowi Hubertowi Jagłowskiemu, który na "wspólnocie" zna sie, jak nikt innny:) To On  zafundował piękną drewnianą beczkę na deszcz, wiadra na roślinności i lampy solarne. Bardzo dziękujemy Hubercie! 

Wielkie podziękowania należą sie taże Wojtkowi i Jackowi, za transport i dyspozycyjnośc "busową" i rozładunkową, zawsze, gdy taka była potrzebna. 

Pomysł na wizualną oprawę regulaminu zrealizował nasz mały wolontariusz Nikoś.

IMG 7852

akore

Dziękujemy także firmie Gama, która przygotowała dla nas bezpłatnie  tabliczki z logówkami. Podarowała nam także nowe, zniszczone przez wandali tabliczki na biblioteki plenerowe, które wkrótce zamontujemy. Bardzo dziękujemy! Współpraca z Wami, to zawsze przyjemność. 

17159286 390862911294678 3884719817779183928 o

 

Bardzo dziękujemy także firmie Engravi i niezawodnemu Panu Marcinowi, który w kilka sekund ratuje zawsze wszystkie awarie strony internetowej, uczy nas, podpowiada i radzi - gdy wszystko w Internecie wali nam się na głowę:) 

Bardzo dziękujemy także mediom. Zwłaszcza patronującym projekt. Radiu 5, Rozmaitością Ełckim, Portalowi Dzień Dobry Ełk

radio5 dzień 2

Projekt Chatki i towarzyszącej architektury: Monika Drobińska.  Parwa autorskie zastrzżone. 

IMG 7776 2

IMG 8026

IMG 7575

IMG 7573

IMG 7551

IMG 7569

papi

Monika Drobińska

 " To nie sztuka wytrenować sobie mózg.Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi, By pozwolił nam się wsłuchać w deszczu plusk,By nie budził z marzeń nas jak budzik. To nie sztuka skonstruować superplan,Wszystko z góry mieć zaplanowane.Sztuka z losem grę prowadząc sam na sam, Nie bać się przegranej i wygranej. To nie sztuka bijąc głośno w głośny gong, Nóg tysiące zmusić do tupotu. Sztuka skomponować tak ulotny song, Co bezskrzydłym da przyjemność lotu".

A. Majewska 

Media

Wywiad w Radiu 5 Autor: Radio 5