W Ełku powstanie kompleks “Nadjeziornych, Zielonych, Eko Chatek” wymiany

Napisane przez niedziela, 07 czerwiec 2020 05:22

Kojarzycie biblioteki plenerowe w Parku Kopernika i na osiedlu Grunwaldzkim? Mamy dla Was dobrą wiadomość: właśnie ruszyły prace nad utworzeniem kolejnych, aż 4 Zielonych EKO Chatek. Już projektujemy dla Was piękne, a co najważniejsze praktyczne „domki”. Jak zwykle "domki" będą ekologiczne. Niespodziankę szykujemy już w najbliższe wakacje. Trzy Chatki współfinansowane będą przez Urząd Miasta i staną na terenie Ełku, czwarta przez Powiat Ełcki i stanie w naszym powiecie.

Oglądajcie, czytajcie i obserwujcie nas na bieżąc, będziemy Was informować o postępach. Na rozbudzenie apetytu udostępniamy kilka zdjęć, tak to się wszystko zaczyna…

Prawa autorskie chatek  zastrzeżone. 

Rozpoczęła się realizacja dwóch projektów Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia " Kompleks Zielonych E(ł)KO Chatek" i „Zielona Chatka”. Będzie to kompleks ekologicznych Chatek, w których będziemy mogli podzielić się z innymi już nie tylko książkami, ale także zabawkami, grami planszowymi i sprzętem sportowym.

W wybranej Chatce, w zależności od kategorii, będziemy mogli sami pozostawić rzeczy, których już nie potrzebujemy. Ełczanie znowu podzielą się tym, co jednemu z nas zbywa, a dla drugiego może być chwilą wytchnienia, radości i edukacji. Pierwsza Chatka stanie już na początku lipca w powiecie ełckim.

skateboard 1030929 960 720

Sportowa E(ł)KO Chatka- tu ełczanie będą mogli zostawić akcesoria sportowe i zabawki. Skakanki, gumy, piłki, i inny niepotrzebny sprzęt sportowy. Rzeczy nie będzie można zabierać do domu, będą służyły wszystkim na miejscu, podczas aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli uzyskamy zgodę Urzędu Miasta, Chatka stanie na starej plaży miejskiej lub osiedlu Jeziorna.

pawns 3467512 960 720

Radosna E(ł)KO Chatka- pomieści gry planszowe i drobne akcesoria do zabawy. Powstanie przy wybranym placu zabaw. Chatkę będziemy chcieli ulokować przy ul. Nadjeziornej. Grami będzie można wymieniać się tylko w plenerze, oddając te z których nie korzystamy i korzystając z tych, które znajdziemy w chatce. 

bookcase 1869616 960 720

Książko Chatka- wzorowana będzie na istniejących już zielonych bibliotekach na osiedlu Grunwaldzkim i w Parku Kopernika. Tam wszyscy chętni, będą mogli podzielić się książkami, które już przeczytali, a także wypożyczyć dowolną pozycję. Chatka stanie w centrum miasta, w Parku Solidarności. Książki bedzie można wypożyczać do domu. 

dolls houses 1576105 960 720

Zielona EKO Chatka - stanie również w powiecie ełckim, we wskazanym przez zarząd miejscu. W tej Chatce będą zarówno książki, gry, jak i zabawki, również drobny sprzęt sportowy. Akcesoria będzie można wypożyczać do domu. 

Celem projektów jest integracja mieszkańców, nauka wzajemnego zaufania i odpowiedzialności, a także EKO dzielenie się rzeczami, które nam zbywają w domu a mogą sprawić dużo radości innym. Poza tym, w czasach masowej cyfryzacji i smartfonów, chcemy zachęcać do wychodzenia z domów i aktywnego korzystania z czasu wolnego. Zależy nam na budowaniu Eko wspólnoty w naszym mieście i powiecie.

Projekty łączą innowacyjne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne, z troską o rozwój mieszkańców i turystów Mazur, poprzez zapewnienie im bezpłatnego dostępu do książek, zabawek, gier, akcesoria sportowych.  Dachy Chatek pokryte będą charakterystyczną dla projektów Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia – zielenią.

Projekty współfinansowane są z budżetu Gminy Miasta Ełk oraz z budżetu Powiatu Ełckiego. 

Zobaczcie jak to się wszystko zaczyna.  Kobiety w tartaku radzą sobie całkiem nieźle:). Korzystając z okazji bardzo dziękujemy Panu Marcinowi z Zakładu Usługowo-Transportowego Bogusław Wisowaty za pomoc w wyborze drewna i bardzo dobrą, rzeczową współpracę. 

"Tu na razie jest ściernisko...":) 

chatkie

ldkdd

Mamy już pierwsze akcesoria, które trafią do Chatek. Bardzo dziękujemy naszej eko koleżance Uli Pawluczak za przepiękne, sprawne i ciagle modne zabawki, które sprawią jeszcze komuś wiele radości. 

eko chatki 8

eko chatka telefon

eko chatki 3

eko chatki 9

260e  Jeśli chcecie oddać rzeczy, których już nie potrzebujecie  do Eko Chatek zapraszamy do kontaktu: 511 589 675 Monika, 530 081 751 Magda

Dwie z Eko Chatek będą podobne do bibliotek plenerowych, a dwie pozostałe, to niespodzianka. Tak wyglądają nasze biblioteki:

IMG 4086 1

IMG 4031 1

Monika Drobińska

 " To nie sztuka wytrenować sobie mózg.Sztuka sprawić, by rozumiał ludzi, By pozwolił nam się wsłuchać w deszczu plusk,By nie budził z marzeń nas jak budzik. To nie sztuka skonstruować superplan,Wszystko z góry mieć zaplanowane.Sztuka z losem grę prowadząc sam na sam, Nie bać się przegranej i wygranej. To nie sztuka bijąc głośno w głośny gong, Nóg tysiące zmusić do tupotu. Sztuka skomponować tak ulotny song, Co bezskrzydłym da przyjemność lotu".

A. Majewska